Yazımıza şöyle bir soruyla başlayalım: Karşı cinsi gördüğünüzde ilk olarak neresine bakarsınız? Pek çok kişinin cevabı saçlar olur diye düşünüyoruz. Saç, estetik görünüşü güzelleştiren, kişiye özgüven veren önemli bir göstergedir. Saç dökülmesi ise pek çok kişide olumsuz bir ruh haline ve estetik kaybına neden olur. Peki, saç dökülmesi belli bir yaştan sonra kadın ya da erkek için bir kader midir? Saç dökülmesi nedenleri nedir ve saç dökülmesi çözümleri neler olabilir? Yaşam alışkanlıklarını değiştirerek bu problemin oluşumunu geciktirmek ya da engellemek mümkün müdür? Gelin bu ve benzeri soruların cevaplarını birlikte araştıralım…


sağlıksız saç telleri


Saç Dökülmesi Nedir?

Neredeyse her birey, hayatı boyunca belli seviyelerde saç dökülmesi sorunu ile karşılaşabilir. Saçların sağlığı için gerekli olan dökülme bile bazen yanlışlıkla saç dökülmesi olarak nitelendirilebilir. Kısaca tanımlamak gerekirse, saç sağlığının azalması, saç yoğunluğunda görülen azalmalar veya dökülen saç telleri sayısındaki artışa saç dökülmesi denir. Her dökülen saç, böyle bir sorunla karşılaştığınızı göstermese de herkesin kendi saç sağlığı hakkında bir fikir sahibi olması gereklidir. Böylece sorun büyümeden müdahale etme fırsatı bulunabilir.


Peki, bu ayrımı nasıl yapabiliriz? Saçlarımızın sağlığı hakkında fikir sahibi olmamızın en kolay yolu nedir? Aslına bakılırsa, zayıflayan saç tellerinin dökülmesi, saç sağlığı için çok faydalıdır. Zira aynı ağaç budaması gibi, sağlıksız saç telleri döküldüğünde yerlerine daha sağlıklı ve güçlü saç tellerinin gelmesi muhtemeldir. Böyle bir durum mevcut ise üzülmek değil aksine mutlu olmak gerekir.

mutlu olmak


Uzmanların ifadelerine göre, saç dökülmesinin en kolay anlaşılma metodu, dökülen saçların oranı ile alakalıdır. Dökülen saç tellerinin oranı, tüm saçların yüzde onluk kısmını geçtiyse tehlike sınırı aşılmış demektir. İşte bu aşamada saç dökülmesi problemi vardır denilebilir ve düzeltici tedbirler alınmalıdır. Ancak her sağlık sorununda olduğu gibi bunda da problem oluşmadan önleyici tedbirleri uygulamak çok daha doğru olacaktır.

Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmeleri, diğer pek çok sağlık sorunundan daha fazla genetik faktörlerden kaynaklanabiliyor. Zaten yapılan araştırmalar, hastalıkların çok az bir kısmının genetik, çok yüksek bir kısmının ise beslenme hataları nedeniyle olduğunu gösteriyor. Genetik faktörler, saç dökülmesi problemi üzerinde % 50’ye yakın oranıyla oldukça etkindir. Diğer problemler ise daha sonra gelir.


saç sağlığı için keratin bakım


Yaşanan bazı kronik veya geçici hastalıklar, enfeksiyonlar, sinüzit, bağırsak paraziti ve sindirim sistemi sorunları, saç dökülmesini tetikleyebilir. Diğer hastalıklar gibi, saç dökülmesinde de yediğimiz besinlerden alamadığımız vitamin ve minerallerin eksikliği etkindir. Özellikle çinko, B12, demir ve magnezyum eksikliği de saç dökülmeleri nedenleri arasında sayılmalıdır.

Diğer önemli nedenler ise hayat kalitesi ve yaşam alışkanlıkları ile alakalıdır. Yoğun iş temposu, aşırı yorgunluk ve stres, saç dökülmelerini arttırabilir. Saç bakımına gereken özeni göstermemek de pek tabi ki sorunun nedenlerinden biridir. Bunlarla birlikte çevre kirliliği, radyasyon, elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık ve kimyasal kozmetik ürünleri de saç dökülmesini arttırmaktadır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Pek çok kişi saç dökülmesi yaşadıktan sonra saç dökülmesi nasıl tedavi edilir sorusuna bir cevap arama telaşına düşer. Oysa öncelikle saç dökülmesini önleyici tedbirler alanında araştırmalar yapmak gerekir. Her sağlık probleminde olduğu gibi bunda da sorunu oluşmadan önlemeye çalışmak, maddi ve manevi kazanımlar sağlayacaktır. Bu nedenle öncelikle saç dökülmesini önlemek için neler yapmalıyız sorusuna odaklanmamız daha faydalı olur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, saç dökülmesi nedenleri, aslında bu problemden sakınmak istiyorsak kaçınmamız gereken şeylerdir. Bağışıklığı güçlendirmek, sindirim sistemini güçlü tutmak, beslenme kalitesine dikkat etmek bunların başındadır. Bunun için başta çinko içerikli besinler olmak üzere vitamin ve gıda takviyeleri almak da çok önemlidir. Ayrıca stres ve çok yoğun hayat tarzından uzaklaşmak, saç bakımlarını düzenli olarak yapmak da sizin için faydalı olur.

saç sağlığı için keratin bakım


Saç bakımını düzenli yaparken kullanılan saç bakım ürünleri ile kozmetik ürün kalitesinde hassas olmak çok önemlidir. Saçların nem oranını muhafaza etmek ve keratin bakım yapmak da saç dökülmesini önleyici tedbirler arasındadır. Bu konudaki detayları sitemizde daha önce yayımlanmış olan Keratin Bakımı Nedir? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen saç dökülmesi sorunundan şüphelendiyseniz derhal dermatolog ile görüşmeniz faydalı olacaktır.


Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmelerinden şüphelendiniz ve dermatolog ile görüştünüz. Yapılan incelemede sorununuz olduğu tespit edildiyse soruna yönelik tedavi yöntemleri hemen size iletilecektir. Genetik nedenlerden veya vitamin eksikliğinden kaynaklı olan problemlerde genellikle vitamin kullanımı önerilir. Çinko, B12, magnezyum ve folik asit gibi takviye gıdaları kullanmanız önerebilir. Yetersiz ve dengesiz beslenme kaynaklı saç dökülmeleri için karbonhidrat diyeti ve yukarıda belirtilen takviye edici gıdalardan kullanmaları tavsiyesi ile karşılaşılabilir.

Şampuan kullanımı, hem önleyici hem de tedavi edici yöntemler arasında gösterilebilir. Şampuanların bitkisel içerikli olması, Procyanidin ve Minoxidil gibi içerikleri barındırması saç dökülmesi yaşayanlar için önem arz eder. Bununla birlikte tuzsuz ya da tuz oranı düşük bitkisel şampuanların tercih edilmesi, sağladığınız faydayı arttıracaktır. Saç dökülmesini önleyici şampuanlarla ilgili bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. KOZMETİKBAK web sitemiz vasıtasıyla etkili çözüm sunacak şampuanları edinebilirsiniz.


saçlarınızı besleyinMezoterapi ve PRP, saç dökülmesi tedavilerinde kullanılan önemli yöntemlerden sadece ikisidir. Saç nakli olarak da algılanabilen bu yöntemler, saç derisini cerrahi yöntemler ile canlandırmayı amaçlar. Belli periyotlarla tekrarlanan bu yöntemler ile güçlenen saç kökleri, saç dökülmesinin tedavisi için etkinlikle kullanılabilmektedir.


saç dökülmesi tedavileri


Tüm bu önlem ve tedaviler bir fayda sağlamadı ise saç nakli yapılması gerekebilir. Bunun için uzman bir hekim ve ehil bir klinik yardımı almak önemlidir. Sitemizde saç dökülmesi ve saç bakımı ile ilgili tüm bilgilere erişebilirsiniz. Bu konuda size destek olacak bilgiler ve saç bakım ürünleri hakkında da faydalı bilgiler bir tıkla sizlere ulaşabilir. Kozmetikbak, her daim yanınızda. Toptan ve perakende kozmetik ürün almak için ilk tercihiniz KOZMETİKBAK.