Saçlar, kadınların en önemli aksesuarları arasında. Uzun, kısa, boyalı, permalı ya da kıvırcık her ne olursa olsun, kadınlar, saçlarının sağlıklı ve bakımlı olmasını isterler. Ancak dengesiz ve yetersiz beslenme başta olmak üzere pek çok faktör nedeniyle saçların sağlığını korumak mümkün olmayabiliyor. Belli aralıklarla saç bakımı yapmak, her daim saçların sağlığını arttıracaktır. Saçları sağlığına tekrar kavuşturmanın en kolay yolu ise keratin bakımı ile yapılan çeşitli uygulamalardır. Bu yazımızda keratin bakımı nedir? evde keratin bakımı nasıl yapılır? gibi bazı sorulara cevap vereceğiz. Böylece keratin bakım ile ilgili merak ettikleriniz cevabını bulacak. Haydi başlayalım…


keratin bakımı nedir?


Saç Sağlığını Etkileyen Faktörler

Saçlar, nefes alan canlı organizmalardır. Bu nedenledir ki iç ve dış faktörlerden fazlasıyla etkilenirler. Saç sağlığını etkileyen iç faktörlerin başında hatalı beslenme alışkanlıkları gelir. Dengesiz beslenme ile aşırı yağlı ve sağlıksız yiyecek yeme alışkanlıkları, bedensel sağlığı etkilediği gibi saç sağlığını da bozar. Diş, diş eti ve sindirim sistemi problemleri başta olmak yaşanan çeşitli rahatsızlıklar da saç sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açarlar.

Saç sağlığını etkileyen dış etkenler ise genel olarak çevresel faktörler ile saç bakımı için kullanılan kozmetik ürünler ile elektronik cihazlardır. Çok soğuk ve rüzgârlı havalar ile aşırı sıcak ve güneşli havalara maruz bırakılan saçlar, sağlıksız bir görünüm kazanırlar. Saçları kurutmak ya da şekillendirmek için kullanılan elektronik cihazlar, saç derisinin sağlığını bozarlar. Bununla birlikte saçlarda kırıklık, dökülme ve güçsüzlük gibi problemler de ortaya çıkabilir.


saç sağlığını etkileyen faktörler


Yukarıda sayılan her neden, saç sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ancak yapılan araştırmalar göstermiştir ki saçların sağlıksız ve yıpranmış görünmesinin en önemli nedeni keratin eksikliğidir. Keratin, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir proteindir ve saçlar yanında cilt, diş ve tırnakların da sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla keratin eksikliği nedeniyle neredeyse tüm fiziksel görünüşümüzde dezenformasyonlar oluşabilir.

Saç Sağlığı İçin Keratin Bakım

Saç sağlığınız, her ne faktör nedeniyle bozulsa bile çeşitli saç bakımı yöntemleriyle eski sağlığını kazanması mümkündür. Keratin bakım, saçlara sağlığını geri kazandıran yöntemler arasında en çok bilinen ve uygulananlar arasındadır. Keratin bakım sayesinde çok farklı nedenlerle sağlığını kaybetmiş, yıpranmış veya hasar görmüş saçlar tekrar eski hallerine erişirler. Tecrübeler göstermiştir ki yapılan keratin saç bakımı, saçları eski dolgun, canlı ve pürüzsüz yapmak için yeterlidir.

Keratin saç bakımı uzman personel eşliğinde kuaför salonları ve güzellik merkezlerinde yapılabilir. Ayrıca evde keratin bakım yapmak da çok zor değildir. Yapmanız gerekenler keratin bakım seti edinmek ve bu işlem hakkında araştırmalar yaparak bilgi sahibi olmaktır.


Keratin Bakım Faydaları

 • Keratin bakım, saçların sağlığı, parlaklığı ve güzel görünümü için gereklidir.
 • Çeşitli nedenlerle (kozmetik bakım ürünleri, saç boyaları, kimyasal malzemeler ve çevresel faktörler) yıpranıp sağlığını yitiren saçlara onarıcı etki sunar.
 • Saçların dolgun ve çok daha canlı görünmesini keratin bakım sağlar.
 • İnceldiği için kırılan ve kopan saç tellerinde onarıcı bir etki gösterir. İncelmiş olan saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur.
 • Keratin saç bakımı sonrasında, saçların çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzadığı görülmektedir.


saç sağlığı için keratin bakım


Keratin Bakım Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keratin bakım, saçların sağlığı, dolgunluğu ve canlılığı için gerekli olan onarıcı bir işlemdir. Keratin bakım sonrasında sağlıksız ürünleri kullanmamak, saç şekillendirici ve fön kullanımında hassas olmak ile çevresel faktörleri minimize etmeye çalışmak gerekmektedir. Keratin bakımı yapılmış saçlar, kesinlikle yüksek ısılı işlemlere maruz bırakılmamalıdırlar. Özellikle saç düzleştirici cihazlar, keratin bakım yapılmış saçların kırılarak kaybolmasına neden olmaktadır. Bunlarla birlikte saç bakımı için kullanılan şampuan ve kremlerin kullanımında da dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunur.

Bunların en önemlisi şampuan seçiminde sülfatsız ya da tuzsuz olarak bilinen şampuanların kullanılmasıdır. Bu tip şampuanlar hem bitkisel içerikleri hem de zararlı kimyasallar içermedikleri için saç derisinin sağlıklı kalabilmesine yardımcı olurlar. Bu konuda detaylı bilgi için sitemizde bulunan Evde Kolay Saç Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Sülfatsız şampuanlar diğerlerine nazaran daha az köpürürler. Yıkama sonrasında ise çok daha yumuşak bir saç hissi ve dokusu oluşmasına katkı sunarlar. Ayrıca, keratin bakımı sonrası saçın daha uzun süre düz ve sanki fönlüymüş gibi görünmesinde de sülfatsız içeriğe sahip şampuanların faydası çoktur.

Keratin Bakımın Zararları Nelerdir?

Her işlem gibi keratin bakım da ehil kişilerce uygulanmadığında bazı sorunlara yol açabilirler. Ancak biz burada genel olarak görülen bazı zararları açıklamaya çalışacağız.

 • Saçların daha düz olması için kullanılan pres yöntemi, saçları başlangıçta çok güzel gösterse de daha çabuk yıpranmasına ve doğallığını yitirmesine neden olabilir.
 • Keratin bakım etkisini çabuk kaybettiğinden, hızlı bir şekilde bakımdan önceki eski sağlıksız görünümüne kavuşabilir.
 • Keratin bakım yapılırken özellikle başlangıç aşamasında kullanılan ürünlerin içeriğindeki formaldehit zehirli bir kimyasaldır. Yapılan araştırmalarda cilt ve böbreklere bazı hasarlar verdiği ortaya çıkmıştır.

Evde Keratin Bakım Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda kadınların en çok sordukları sorulardan biri de evde keratin bakım nasıl yapılır? sorusudur. Gelin bu konuda sizlere kısa tüyolar verelim:

 • Saçlarınızı iyice yıkayıp, bol su ile durulayın ve kurulayın.
 • Saçlarınızın kimyasal ya da bitkisel tüm yağ ve nemlendiricilerden arındığına emin olun.
 • Keratin serumunu, saçınızın dipleri haricindeki her yerine sanki boya yapıyormuş gibi yedirerek iyice sürün.
 • Kurutmak için bir taraktan ve ılık hava püskürten saç kurutma makinesinden yardım alın.


keratin bakım faydaları


 • Bu esnada saçı sarmayın, bağlamayın, üzerine yatmayın ve sadece kurumasını sağlayın.
 • Saçınızı, kuruduktan sonra bol ılık suyla saçı iyice durulayın. Bir havlu yardımıyla çok bastırmadan kurulayın.
 • Saçınıza keratin maske takın ve 15 dakika sonrasında saçı ılık su ile yeniden durulayın.
 • Saçta kalmış olan keratin kremden saçın şekillendirmek istediğiniz boylarına sürün.
 • Bu işlemi bakımın acili yetine göre 3 günde ya da haftada bir kez tekrar edin ve sağlıklı görünüm sağlanınca işlemi tamamlayın.

Keratin bakım ile ilgili tüm ürünlere KOZMETİKBAK web sitemiz vasıtasıyla erişebilirsiniz. İster perakende ister toptan kozmetik ürünleri için yeni ve güvenilir adres biziz. Detaylı soru ve siparişleriniz için bizimle temasa geçebilirsiniz.