Covid-19 hayatımızı ve yaşam alışkanlıklarımızı kökünden etkiledi. Artık dışarıda çok daha az vakit geçirebiliyor, sıklıkla evde kalıyoruz. Birbirimize temasımız oldukça azaldı. Davetlere katılma ya da bir yerlerde oturma gibi aktiviteler de neredeyse hiç olmamaya başladı. Evde bulunan kadınlarımız bir yandan evin rutin işleriyle ilgilenirken diğer yandan evde saç bakımı ile ilgili araştırmalar yapıyorlar.

Çünkü daha az evden çıkma nedeniyle, güzellik merkezlerinde yaptırılan profesyonel saç bakımı uygulamalarının da azalmasına neden oldu. Vakit darlığı ve evdeki imkânların maksimum değerlendirilmesi maksadıyla kadınlar evde kolay saç bakımı nasıl yapılır sorusuna kendilerince bazı çözümler buluyorlar. Biz de bugün sizlere saç bakımı hakkında bilinen fakat bazen önemsenmeyen bazı gerçekleri sıralamaya çalışacağız.


çevresel etkenlere dikkat edin


Çevresel Etkenlere Dikkat Edin

Saçlar, nefes alan ve oksijene ihtiyaç duyan organizmalar arasındadır. Bu nedenle sürekli evde bulunan ve temiz hava ile güneş görmeyen saçların, bakımsız ve sağlıksız olması muhtemel sonuç olur. Bundan dolayıdır ki temiz havada bulunmak ve saçların güneş görmesini sağlamak, saçlarınız için faydalı olacaktır.

Bununla birlikte çok rüzgârlı, aşırı soğuk ya da çok güneşli havaya aşırı maruz kalmak, saçların sağlığını azaltır. Bu yüzden, çevresel etkenlere dikkat etmeniz ve dengeyi muhafaza etmeniz sizin için önemli ve gereklidir. Kolay saç bakımı için de sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Duş Suyunun Sıcaklığını Ayarlayın

Duş alırken veya banyo yaparken kullanılan suyun sıcaklığı, saç bakımı esnasında oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir. Çok sıcak su kullanma alışkanlığı, saç derisinde ve saç köklerinde bazı tahrişlere neden olabilirler. Bu da saçın sağlıksız bir görünüm almasına, saç kırılması ve dökülmelere neden olabilir. Oysa ılık suyla ve hafif bir masaj ile yapılan saç yıkama işlemi sonrasında bu tip sorunların yaşanma olasılığı azalacaktır. Bu nedenle evde saç bakımı yaparken, mutlaka saçınızı yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığını düzgünce ayarlamalısınız.


duş suyunun sıcaklığını ayarlayın


Şampuan Seçiminde Hassas Davranın

Evde saç bakımı yaparken ve diğer zamanlarda da istisnasız olarak şampuan seçiminde dikkatli olmak gerekir. Günümüzde Sodyum Laureth Sulfate (SLES) veya Sodium Lauryl Sulfate (SLS) gibi zararlı kimyasallar içermeyen şampuan bulmak neredeyse imkânsızlaştı. Bu konuda dünyada otorite konumundaki FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) köpürmeyi kolaylaştıran bu maddelerin belli bir miktarda şampuanlarda bulunmasına müsaade ediyor. Fakat müsaade edilenin çok fazlası SLS ve SLES içeren şampuanları evinizden uzak tutmanızda fayda var.

Bu nedenle bitkisel içeriği fazla olan ve güvenilir markaların şampuanlarını tercih etmelisiniz. Ayrıca kendi saçınıza uygun şampuanları kullanmaya özen göstermelisiniz. Bir diğer önemli önerimiz ise “yıka ve çık” sloganına itibar ederek, saçınızı iyice durulamamak gibi bir hataya düşmemeniz yönünde olacaktır. Zira yeteri kadar durulanmayan saçlar, kepek ve kaşınma başta olmak üzere çeşitli sorunlara maruz kalabilirler.

Fön ve Saç Şekillendirici Kullanımını Azaltın

Evde saç bakımı yaparken en büyük yanlışlardan biri de çok yoğun bir şekilde saç şekillendirici ve fön kullanmaktır. Bu cihazlar çok fazla elektrik tükettikleri için cebe, ciddi oranda radyasyon yaydıkları için de bedensel fonksiyonlara büyük zararlar verirler. Bunların yanında, bu cihazların yoğun kullanımı, uzun süre saça uygulanması ve en sıcak modda çalıştırılması, saçlara büyük zararlar verir.


fön ve saç şekillendirici kullanımını azaltın


Evet, bu cihazların artık hayatımızın vazgeçilmezleri olduğunun farkındayız. Yapılması gereken, gereksiz uygulamalardan uzak durmak, daha hızlı işi bitirmek ve çok sıcak uygulamamaktır. Bu tedbirlere riayet edilirse, minimum hasarla bu sorunlardan uzaklaşılabilecektir.

Havlu Kullanırken Daha Narin Olun

Duş sonrasında havlularla saçın çok sert bir şekilde kurulanmaya çalışılması da büyük sorunlar teşkil eder. Saça yapılan sert müdahaleler, saçın kırılması, dökülmesi ve yıpranması gibi sorunlara yol açar. Bunun önüne geçebilmenin ilk yolu, saçınızı havlu ile kurularken daha narin dokunuşlar yapmanızdır. Bununla birlikte, havlu seçimine de çok dikkat etmelisiniz. Pamuklu ve yumuşak havlu seçerseniz, saçlarınızın daha hızlı kuruduğunu ve yıpranmadığını hissedeceksiniz.

Nem Miktarına Dikkat Edin

Nem, saç ve saç derisi için en önemli faktörlerden biridir. İnsan vücudu sürekli olarak neme ihtiyaç duyar. Saçın beslenmesi, güçlü ve sağlıklı olması için nem, en temel ihtiyaçlar arasındadır. Bu nedenle de saçların nemini azaltan güneş, kar, yağmur ve rüzgâr gibi çevresel faktörlere dikkat etmelisiniz. Bunlar yanında evinizde özellikle ısıtma sistemlerinden kaynaklanan kuru ve nemsiz hava ortamlarını en aza indirmelisiniz. Saçlarınızı nemlendirmek için ayrıca nemlendirici kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Bu sayede çok daha sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşmanız mümkün olur.

Beslenmeye Dikkat Edin

Yapılan bilimsel araştırmalar, yediklerimizin eskisi kadar iyi olmadığını bizlere gösteriyor. Artık besinlerden yeteri kadar vitamin ve mineral alamıyoruz. Ayrıca son yapılan çalışmalar sonucunda hastalıklarımızın %99’unun beslenme kaynaklı olduğunu biliyoruz. Hal böyleyken, saçlarımızın sağlıklı olmasını istiyorsak en başta beslenmemize de büyük itina göstermeliyiz.


beslenmeye dikkat edin


Özellikle vücudun ve derimizin yağlanmasını engelleyecek besinler tüketmeliyiz. Sindirim sistemimizin ve bağırsaklarımızın temiz ve güçlü olması ile tüm vücudumuzun, dolayısıyla da saçlarımızın da güçleneceği kesindir. Buna yönelik olarak belli aralıklarla detoks etkisi gösteren ürünler kullanılabilir. Ayrıca saçları güçlendirme etkisi kanıtlanmış olan çinko içerikli gıda ve takviye besinlerin alınması da hem vücut bağışıklığını hem de saçların sağlığını arttıracaktır.

Saç Bakım Ürünleri Kullanımında Seçici Olun

Saç bakımı yaparken en çok faydalanılan ürünler ise çeşitli saç bakım ürünleri olmaktadır. Piyasada bulunan yüzlerce marka ve binlerce ürün arasından doğru bir seçim yapmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bunun için ürün kullanım tavsiyelerini incelemek ve memnuniyet oranlarını görmek faydanıza olacaktır.


saç bakım ürünleri kullanımında seçici olun


Evde saç bakımı yaparken de benzer tavsiyeleri incelemek ve bilinçli seçimler yapmak gerekir. Bu hususta web sitemizde bulunan Keratin Bakımı Nedir? başlıklı yazımız sizlere bazı fikirler vermesi açısından faydalı olacaktır.

Bu konuda sizlere tavsiyemiz saçınıza uygun ürünler arasından seçim yaparken KOZMETİKBAK sitemizi de incelemenizdir. Toptan kozmetik ürün ve perakende kozmetik ürün satışı yapılan sitemizde, müşteri yorumlarını da görebileceksiniz. En kaliteli saç bakım ürünleri ve diğer kozmetik ürünler için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.